Hikayemiz

Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği

Ülkemizde doğa ve hayvanlar ile ilgili büyük problemler olduğu su götürmez bir gerçek.Betonlaşma uğruna yapılan doğa katliamları, ağaçların ve yeşilin şehirlerde kapladığı alanların giderek daralması, ne insanların ne de hayvanların artık nefes alacak bir parça doğal alanının kalmamış olması. Petshop’ larda oyuncak gibi satılan ve hiçbir denetime tabii olmayan hayvanlar, bilinçsizce hayvan satın alan sonra bakamayıp sokağa atan insanlar, barınaklara yeterli bütçe ve personel sağlayamayan belediyeler ve hayvanlara eziyet etmekten zevk alan bir takim kendini bilmezler… Durum böyleyken ülkenin en önemli tatil beldelerinden biri olan Çeşme yarımadasında da sokak hayvanlarının yaşam şartları ne barınakta ne de sokaklarda pek parlak değil. Veteriner, eleman, yer ve malzeme eksikliğine bir de mama sıkıntısı eklenince istenmeyen tablolar ortaya çıkmakta… Sokaklarda da nüfus, tüm kısırlaştırma çabalarına rağmen artmakta, özellikle her yaz sonu duyarsız insanların terk edip gitmesiyle ne yapacağını bilmeden aç susuz kalan her yaş ve cinsten kediler, köpekler ya büyük köpekler tarafından hırpalanmakta ya da kaza geçirip yaralanıp sakat kalmakta daha da beteri ölmekte…Çeşme sokaklarında 4000’e yakın sahipsiz köpek ve bir o kadar da kedi dolaşmakta. Tüm bunların düzenli beslenmesi, kısırlaştırılması, aşılanması ve yuva bulabilecek olanlar için ilan hazırlanıp, takibinin yapılması gerekiyor.ÇESAL işte tam da bu noktada artık bireysel çabaların yeterli olmadığının ve elele vermenin gerekliğinin anlaşılmasıyla Eylül 2013 kuruldu. Kurucu üyelerin ve yönetim kurulundakilerin hepsi doğa ve hayvansever, bireysel olarak hayvanlara yardım etmek için yaz/kış uğraşan kişilerdir.

Onların yaşama haklarına saygı duyulmalı” Solmaz Örücü ve Veronik Guys

ÇESAL olarak kısaca; bu dünyanın  sadece insanlara ait olmadığını anlamalarını hayvanların da bizim kadar bu dünyada yaşama hakkı olduğunun bilinmesini istediklerini vurgulayan Örücü, “Ülkemizde sokak hayvanları ne yazık ki var. Bunları görmezden gelerek, barınaklara tıkarak, zehirleyerek veya sadece ‘belediyenin görevi beni ilgilendirmez’ diyerek hiç bir yere varamayız. Bu dünya hepimizin onları sevmek zorunda değiliz. Tıpkı birbirimizi sevmek zorunda olmadığımız gibi. Birbirimizi sevmesek de bir arada yaşamaya başarıyorsak ONLARIN YAŞAM HAKKINA SAYGI DUYABİLİRİZ. Onların şartları düzeltme imkanı olmadığına göre biz insanlar el ele verirsek her şeyi yapabiliriz”

Her yıl olduğu gibi bu yılda, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde mesajlar yayınlanacağını, temenni ve dilekler dile getirileceğini ve ertesi gün her şeyin unutulacağını ifade eden ÇESAL Başkanı Örücü, “Aslında yapılması gerekenler çok net ve açık bir biçimde ortada duruyor. Sahipli sahipsiz tüm hayvanlara yapılan kötü muamele kabahat kapsamından çıkarılacak ve yapılan tüm kötülüklerin bedeli tıpkı insana yapılmış gibi kabul edilerek hak ettikleri cezalar verilecek. Yeni çıkarılmaya çalışılan yasa da yeterli değil. 5199 sayılı kanuna göre hayvanları koruma görev ve sorumluluğu belediyelere verilmiş olmasına rağmen barınakların durumu ortada. Tabi istisnai barınaklar ve belediyeler var. Açlığa ve kötü şartlara maruz bırakılan tedavi edilmeyen acı çeken binlerce can var. Bu şartları düzeltmeyen hayvanları ölüme ve pisliğe mahkum eden belediyelere hiç bir yaptırım yok. Yeterli kısırlaştırma hiç bir zaman yapılmadığı için  popülasyon sürekli artıyor, bunun sonucu olarak hem insanların şikayetleri artıyor ki hiç hakları yok. Etrafınıza bir bakın doğaya insanlığa en çok zarar veren canlı kim? Hemde sadece yemek ve sevgi dışında kimseye zararı olmayan canlar çok daha kötü şartlarda yaşamak zorunda kalıyorlar.

Açtığı bu yolda verdikleri emek ve mücadele için sonsuz teşekkürler” Serdal Coskun ve Diren Inac

Bugüne geldiğimizde sayın Veronik Guys ve sayın Solmaz Örücü’nün Eylül 2013 tarihinden bugüne   canlarımızın yaşam hakkılarını emekle mücadeleyle ve sevgiyle koruma altına almaya çalıştıkları su getirmez bir gerçek olup.Yarattıkları bu alana bizleri de dahil ederek oluşturulan yeni yönetimle devam ediyoruz.  Her biri birbirinden kıymetli olan Çesal’ a emek ve canlarımıza sevgi veren başta yönetim kuruluna ,üyelerimize ve  bütün gönüllülerimize teşekkür ederiz. Çeşme’de  sokakta yaşayan canlarımızın sıkıntılarını ,sorunlarını her alanda anlatan ,  hukuki zeminde canlarımızın yaşam özgürlüğünü anayasal güvence altına almak için mücadele eden, sokakları onlar için daha güvenli hale getirmeye uğraşan ve en önemlisi barınma ve beslenme  haklarını  dernek faaliyetlerini de kapsayarak  bulunduğumuz noktadan daha ileriye taşıma azminde olduğumuzu belirtmek isteriz.Bu nedenler Sayın Veronik Guys ve Solma Örücü’nün açtığı bu yolda verdikleri emek ve mücadele için sonsuz teşekkürler ederiz.İyi ki bu yolda bize ışık oldunuz. Dernek faaliyetlerinin başarısı üyelerin de aktif katılımı ile mümkündür. Hep birlikte, tüm üyelerimizin  ve gönüllülerimizin katkısıyla canlarımız için huzurlu güvenli ve sağlıklı alanlar yaratmak dileğiyle…